DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Stránky o výrobě všeho možného i nemožného

tipy a návody

Vizovické pečivo
 
1 kg hladké mouky
cca 4dl teplé vody
Těsto musíme pořádně propracovat, dokud není vláčné, asi tak 1/2 až 3/4 hodiny. Zabalíme do folie a dáme do lednice uležet. Modelujeme figurky, svícny a vůbec všechno, co nás napadne. Pomáháme si různými nástroji jako jsou malé nůžky, nožík, lis na česnek (na vlásky figurek), váleček, brčka, špejle, párátka. Zdobit můžeme různým kořením nebo semínky (např. pepř, nové koření, sezam..). Hotové výrobky necháme ješte cca 2 hodiny schnout na vzduchu, pak potřeme vajíčkem a dáme do trouby. Sušíme při teplotě 50 stupňů C zhruba 2 hodiny (záleží na velikosti výrobku), když těsto začne žloutnout, přidáme na 120 stupňů C. Musíme počítat s tím, že nám výrobek během schnutí trochu naběhne
Zkoušely jsme se švagrovou vyrábět betlém. Moc se nám povedl. Mělo to jedinou vadu - betlém se mi během vánočních svátků rozpadl doslova na prvočinitele. Nevím, kde jsme udělaly chybu. Každopádně jsem to ještě zkoušela trochu zachránit výrobou figurek ze slaného těsta. Ty vydržely v pohodě, takže letos před Vánoci si to dám ještě jednou


Slané těsto
1 hrnek hladné mouky
1 hrnek jemné soli (pokud máme hrubou sůl, figurky budou šupinaté - sůl si můžeme zjemnit např. v mixéru)
1/2 hrnku vody
Těsto zpracujeme, podle potřeby přidáváme ještě mouku, zabalíme do folie a před samotným modelováním ještě prohněteme. Děláme vždycky jenom malé množství těsta a pořád ho přikrýváme, jinak oschne a zřídne.
Na figurky si uděláme ze čtvrtky kornoutek odpovídající velikosti, který slepíme lepenkou. Vyválíme těsto na sílu cca 0,5 cm a obalíme jím kornoutek. Pak uděláme z kuličky hlavu. Hlavu propíchneme špejlí, aby nám lépe držela na krku. Všechny části spojujeme vodou. Zdobíme stejně jako Vizovické pečivo. Sušíme na radiátoru a potom pomalu dopečeme (nejlépe v pootevřené) troubě. Těsto nám při schnutí naběhne.
TIP: Na černého krále můžeme těsto obarvit obyčejným kakaem. Pořádně prohněteme!

Stojánky na fotky
samotvrdnoucí hmota
špejle
kolíky
figurky z kindervajíček
barvy (temperové nebo akrylové)
vteřinové lepidlo
Ze samotvrdnoucí hmoty vymodelujeme okolí pro figurku. Vždycky musíme mít nějaký vyšší tvar (např. strom, domek atd.), do kterého nakonec zapíchneme špejli. Na závěr otiskneme nohy figurky na místo, kde bude stát (aby se nám potom lépe přilepovala). Necháme do druhého dne vytvrdnout. Namalujeme barvami a vteřinovým lepidlem přilepíme figurku na místo. Pokud je potřeba a špejle  se nám při schnutí uvolnila, také ji přilepíme lepidlem. Nakonec na špejli přilepíme kolíček.
TIP: Pokud na barvení použijeme tempery, je dobré výrobek na závěr přelakovat, aby se dal otírat vlhkým hadrem.
   
Drak
karton
juta (nebo zbytky látek)
lepidlo
lepenka
lýko
Z kartonu si vystřihneme tělo draka v požadované velikosti. Tělo polepíme jutou (můžeme použít i různé zbytky a odtřižky látek) - můžeme použít i více barev. Z lýka upleteme copánek (= ocas) a lepenkou ho přilepíme k rubové straně draka. Z lýka také vyrobíme mašličky, které přivážeme k ocasu a nalepíme po stranách draka. Pokud chceme, můžeme fixy drakovi namalovat obličej. Hotového draka zavěsíme na saturnu.

Kořenky z Window Colour
Na papír si připravíme šablony a vybarvíme barvičkami na sklo. Můžeme použít i barvy na sklo, které se zapékají v troubě.


Jarní věnce
korpus na věnec (slaměný, proutěný)
umělé květiny
dekorační tráva (popř. lýko nebo sisál)
mašle (látkové, jutové apod.)
vázací drát
tavná pistole
Pokud máme obyčejný slaměný korpus, můžeme ho obalit dekorační trávou nebo lýkem. Vše pro jistotu připevníme pomocí vázacího drátu.Tavnou pistolí přilepíme na část (popř. na celý) věnec umělé květiny a mašli.
 
Ruční papír
toaletní papír
potravinářské barvivo (ke koupi v drogerii)
misky
noviny
savá houba
síťovina proti mouchám
ubrousky, přírodní materiály apod. na zdobení
Natrháme si toaletní papír, dáme do misek, zalijeme teplou vodou. Necháme papír napučet a vidličkou ho rozmixujeme na kaši. Můžeme použít barevný toaletní papír, nebo kaši barvíme potravinářskými barvivy (popř. barvami na textil). Na stůl si připravíme noviny, na ně dáme kousek síťoviny proti hmyzu (tak velký, aby se dal přehnout na půl) Na síťku dáme kaši, vytvarujeme. Když jsme spokojeni, přeložíme síťku (aby nám zakrývala celý výrobek) a savou houbou přes síťku "vycucáme" co nejvíc vody. Pořádně přitom na síťku tlačíme (jen dáváme pozor, abychom si nezdeformovali výrobek). Poté ze síťky opatrně vyjmeme, přendáme na suché noviny a necháme 1-2 dny schnout. Při schnutí se nám výrobek zkoutí. Po úplném vyschnutí ho žehlíme přes útěrku, dokud se nám nevyrovná, popř. ho ještě na několik dní zatížíme knížkami. Výrobky je možné zdobit různými obrázky z ubrousků, přírodních materiálů, nebo pokreslovat.
TIP: Pokud ubrousek nebo přírodní dekoraci přitlačíte hned do mokrého výrobku, nemusíte již nic následně přilepovat a perfektně to drží!

 
Květináč na tužky
Květináček dle našeho výběru natřeme základovou barvou, krakelovacím lakem a vrchní barvou. Můžeme dozdobit ubrouskem.
   

TIP: Pokud použíjeme místo ubrousku papír na découpage, překryjeme prasklinky.


Obrázek s houbou
rámeček
ubrousek s houbami
reliéfní pasta GROBSAND
na vzduchu tvrdnoucí model. hmota LIGHT (odlehčená)
akrylové barvy (žlutá, hnědá, zelená, bílá)
lepidlo na découpage (nebo Herkules)
lak ve spreji
Na jakémkoli starém rámečku si brusným papírem zdrsníme povrch. Ometeme smetáčkem. Začneme nanášet pastu v takové výšce, aby se nám vyrovnal starý rámeček s novým, který vytvoříme. Šířku si zvolíme tak, aby se nám do rámečku vešel ubrouskový motiv a na žádné straně nezůstávalo moc prázdného místa. Necháme vyschnout nejlépe do druhého dne.
Vystřihneme si požadovaný motiv z ubrousku, umístíme ho do rámečku a překryjeme potravinářskou folií. Na ní si z modelovací hmoty vytvoříme modely těch částí, které chceme mít 3D. Modelujeme vždy o kousek menší části, než je ubrousek (aby se nám překryly i boky). Pokud nám nějaký tvar přechází přes okraje pasparty, pořádne do něj vytlačíme přechod. Když máme vše vymodelováno, opatrně celou folii přendáme stranou a necháme schnout (do druhého dne). Připravíme si barvy a podle fantazie nabarvíme rámeček a plochu. Pracujeme štětcem, nebo houbičkou. Pouze musíme pamatovat na to, že výsledná barva plochy by měla být světlá, protože ubrousek při lepení trochu zprůhlení.
Vytvrdlé části z modelovací hmoty opartně naaranžujeme na plochu tak, jak patří (pomáháme si přikládáním ubrousku) a slabě obkreslíme tužkou. Pak vezmeme lepidlo a tvary přilepíme na pevno na plochu. Po zaschnutí přilepíme ubrousek. Na závěr ještě celý ubrousek přetřeme znovu lepidlem.
Necháme vše pořádně uschnout (do druhého dne nejlépe) a přelakujeme lakem ve spreji.
 
Sklenice s 3D obrázkem
na vzduchu tvrdnoucí model. hmota LIGHT (odlehčená)
ubrousek
sklenice
lepidlo na découpage (Herkules)
lak
Vystřihneme si motiv z ubrousku a vložíme ho do kancelářské folie. Z modelovací hmoty si uděláme tvar o kousek menší, než je na ubrousku (aby nám ubrousek překryl i boky). Pak tvar opatrně sundáme z folie a přendáme na sklenici (položenou), kterou máme obalenou potravinářskou folií, aby nám tvar okopíroval oblý tvar sklenice a necháme uschnout. Druhý den opatrně sundáme z folie a přilepíme lepidlem na sklenici. Po zaschnutí přilepíme ubrousek. Nakonec je dobré celý výrobek přelakovat.
POZOR! Sklenici nemyjeme ve vodě, pouze otíráme vlhkým hadrem!
  
Velikonoční věnec
10 kraslic (popř. polystyrenových nebo umělohmotných)
arylové barvy (žlutá, bílá, zelená, oranžová)
krakelovací lak
špejle
vázací drát
různé stuhy

Vyfouklá, očištěná a vyschlá vajíčka navlékneme na špejle a natřeme světle žlutou barvou (mícháme ze žluté a bílé).
 
Špejle pokládáme na krabici (nebo na cokoli jiného) tak, aby vajíčka zůstala ve vzduchu.Necháme pořádně uschnout.

Trochu si naředíme krakelovací lak a vajíčka jím natřeme. Nedáváme velkou vrstvu, aby nám lak nestékal. Tahy štětcem vedeme JEDNÍM směrem! (kdyby jsme si lak nenaředili, vytvoří se nám ve finále velké praskliny, což by nemuselo vypadat hezky) Necháme uschnout do druhého dne.

Připravíme si oranžovou a zelenou akrylovou barvu a natřeme s každou barvou pět vajíček. Tahy štětcem opět vedeme jedním směrem, nikam se štětcem nevracíme, porušili bychom strukturu prasklin. Pokud chceme, můžeme čerstvě natřené vejce vysušit fénem na vlasy - ihned se nám objeví praskliny. Opět necháme na krabici pořádně uschnout.
   
Vejce sundáme ze špejlí. Odstřihneme si dostatečně dlouhý kus vázacího drátu a vejce na něj navlékneme. Při navlékání střídáme barvy.

Nastřiháme si kousky různých mašlí a vážeme do každé mezery mezi vajíčky. (Já jsem použila jutouvou stuhu ve dvou barvách a textilní mašli. Jutu jsem střídala, pouze na konci jsem dala obě dvě barvy.)
 
Když máme celý věnec navázaný, spojíme drát. Zatočíme ho a z konců můžeme vytvořit očko k zavěšení.

Nakonec nevzhledné zakončení překryjeme velkou mašlí.
 
A VĚNEC JE HOTOV!
  
                                                                                                                


Hodiny
překližkové hodiny se strojkem (možno objednat na  www.brydova.cz )
akrylová barva (balakryl - hnědá a slonová kost)
ubrousek
lepidlo na découpage (popř. Herkules)
lak
Hodiny si natřeme akrylovou barvou. Okraje natíráme hnědou, zbylou plochu světlou barvou.Necháme důkladně zaschnout. Vybereme si motiv na ubrousku, vystřihneme si ho a odstraníme spodní vrstvy. Musíme počítat, že na hodiny přibyde ciferník, takže motiv by nám do něj neměl příliš zasahovat, jinak budou hodiny nepřehledné. Ubrousek přilepíme lepidlem na découpage. Po zaschnutí buď namalujeme nebo nalepíme ciferník (nalepovací ciferník je rovněž možno objednat na stránkách paní Brýdové). Celý výrobek nakonec přelakujeme.

 


Venkovní svíčky
květináčky
zbytky svíček
knoty
matičky
voskovky
vonné oleje
starý plechový hrnek
kolíky na prádlo
Květikáčům zalepíme spodní otvor. Nastříháme si knoty - o něco delší než je výška květináče. Na konec knotu přivážeme matičku (poslouží nám jako těžítko, aby knot neplaval). Posadíme do květináče a horní konec upevníme kolíky na prádlo tak, aby držel uprostřed (dva kolíky spojíme konci k sobě a položíme přes květináč - doprostřed zacvakneme knot). Ve starém plecháčku si rozpustíme zbytky svíček. Vosk můžeme obarvit dětskými voskovkami a aromatizovat olejem do aroma lampy. Rozehřatý vosk opatrně nalijeme do květináčů. Necháme vychladnout
TIP: aby byly svíčky veselejší, můžeme květináče ozdobit akrylovými barvami a technikou découpage.